Telefoni toreiz un tagad

Pirmās bezvadu pārnēsāšanai derīgās ierīces, kas spēja pieslēgties telefonu tīklam, ir samērā nesen radītas. Piemēram, radio vēsture ir krietni senāka. Laikā, kad tika izgudrots mūsdienu mobilā telefona sirmais sentēvs, tas bija teju paceļams, salīdzinot ar modernajiem vienā rokā noturamajiem mobilajiem telefoniem.

Kā varam lasīt Vikipēdijā, tālajā 1908. gadā profesors Alberts Jānke (Albert Jahnke) un Oklendas firma Transcontinental Aerial Telephone and Power Company apgalvoja, ka ir attīstījuši bezvadu telefonu. Šis paziņojums gan tika nosaukts par krāpšanas gadījumu, un ražošana tā arī netika uzsākta. Pirmo reizi bezvadu telefonus izmēģināja militārajos vilcienos 1918. gadā, kas kursēja starp Berlīni un Zoseni, bet publiski šādu sakaru līdzekļu izmantošanu reklamēja vilcienos starp Berlīni un Hamburgu 1924. gadā. Interesanti, ka raksta autori ir atraduši pirmo, viņuprāt, mobilā telefona atainojumu literatūrā, proti, ĒrihaKestnera 1931. gada grāmatā bērniem „35. maijs”. AT&T 20. gadsimta 40. gadu beigās piedāvāja mobilo telefonu servisu MobileTelephone Service (MTS), kas darbināja limitētā sakaru tīklā (plašuma ziņā) darbojošās ierīces, kas turklāt bija izmantojamas tikai dažos lauku apvidos. Sākot ar agrīno 0G servisu kā MTS un IMTS, sāka izaugt tam sekojošās mobilās paaudzes 1G – analogais šūnu apraides tīkls, 2G jeb digitālā šūnu apraide, trešā paaudze 3G jeb platjoslas datu serviss un 4G vietējie IP tīkli.

Protams, ka visus interesē, kādi izskatījās pirmie rokā turamie telefoni. Pirms 1973. gada mobilo telefonu lietotāji varēja vien sazināties no automašīnās un citos transporta līdzekļos uzstādītajām sakaru ierīcēm. Taču 1973. gada 3. aprīlī Martins Kūpers (Martin Cooper), Motorolas pētnieks un vadītājs, veica pirmo zvanu ar rokā turamas klausules palīdzību. Šāda ierīce svēra 1,1 kg, tās izmēri – 23 x 13 x 4,45 cm. Lietotāji varēja sarunāties 30 minūtes, un mobilā telefona atkārtotai uzlādēšanai bija nepieciešamas 10 stundas.

1993. gadā tika izveidots, iespējas, pirmais viedtālrunis pasaulē – IBM Simon. Tas bija vienlaikus mobilais, peidžeris un fakss. Šajā laikā mobilo telefonu „ķieģeļveidīgie” izstrādājumi ieguva mūsdienu ierīču apveidus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Posted by: Reperis on Category: Viss